Вийшла з друку перша праця про Голодомор з погляду міжнародного права

Вийшла з друку перша праця про Голодомор з погляду міжнародного права
У п'ятницю в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» відбулася презентація колективної монографії «Голодомор 1932-1933 років в Україні як злочин геноциду згідно з міжнародним правом». Це вже третє, доповнене видання копіткої праці, в якій головними генераторами ідеї виступили відомий правник, надзвичайний і повноважний посол України, доктор юридичних наук Володимир Василенко та доктор права Мирослава Антонович. Серед авторів статей науковці і студенти НаУКМА. 

В монографії узагальнюється широкий пласт досліджень Голодомору 1932-1933 рр. правниками (як українськими, так і американськими), які розглянули складні історико-правові аспекти Голодомору, питання його правової кваліфікації як геноциду, визначення суб'єктів злочину та потерпілих від нього, а також відповідальності злочинної радянської влади. В додатках до статей друкується цілий пласт документів (і серед них Конвенція ООН про запобігання злочину геноциду і покарання за нього 1948 року, Закон України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні» від 28 листопада 2006 року). 

Голодомор 1932-1933 рр. в Україні належить до трьох найбільших геноцидів XX століття, поряд з геноцидом вірмен в Османській імперії в 1915 році і єврейського Голокосту під час Другої світової війни. 

Професор Володимир Василенко дав ексклюзивний коментар ZN.UA. «Наша колективна монографія присвячена дослідженню дуже важливих моментів, пов'язаних з Голодомором і оцінкою його як злочину-геноциду саме з правової точки зору. 

Більшість, майже усі роботи, які писалися (монографії, монографічні дослідження) — праці істориків. І це перша робота юристів, присвячена цій темі. Висвітлено основні аспекти правової тематики, викладено методологію досліджень Голодомору з точки зору правової науки. І ця методологія лягла в основу розслідування, яке було здійснено Службою безпеки України, а згодом і в основу Постанови Апеляційного суду м. Києва щодо кримінальної справи, порушеної за фактом вчинення геноциду в Україні у 1932-1933 роках відносно Сталіна Й.В., Молотова В.М., Кагановича Л.М., Постишева П.П., Косіора С.В., Чубаря В.Я. і Хатаєвича М.М. від 13 січня 2013 року (вона також надрукована в монографії українською та англійською мовами). І це формальний юридичний акт, який визнає результати розслідування СБУ і кваліфікує Голодомор як злочин-геноцид.

Ані початок і проведення розслідування, ні його завершення, ні передача справи до Київського апеляційного суду, ні ухвалена постанова цього суду, в якій визнається факт Голодомору-геноциду, не були оскаржені формально і офіційно жодною політичною силою. Хоч критики було багато. 

Це свідчить про те, що з точки зору правової ці висновки, підготовлені бездоганно. А також про те, що спекуляції на тему Голодомора 1932-1933 рр. політично вмотивовані. Юридичні оцінки вивірені, вони ґрунтуються на неспростовних фактах. І це дає нам підстави поглиблювати дослідження в правовій площині», — розповів Професор Володимир Василенко. 
ZN.UA


01.12.2014