«Душниця» увійшла до довгого списку «Рейтингу критика»

«Душниця» увійшла до довгого списку «Рейтингу критика»
До списку ввійшли 20 художніх книжок, а також чотири перевидання у мистецькому оформленні класики та чотири науково-популярні видання.

Серед номінованих художніх книжок «Душниця» Володимира Арєнєва, що вийшла друком у Видавничому дому «Києво-Могилянська академія».

До розгляду обирали книжки українських авторів, що вийшли друком з 1 січня по 1 грудня 2014 р. Видання останнього місяця року, за умовами, розглядатимуться в рейтингу наступного року.

«Варто наголосити, що йдеться не про оцінку літературних творів окремо, а про рейтинг дитячих книжок як продукту. Свій топ ми формуватимемо на основі цілісної оцінки книжки: текст+ілюстрації+дизайн+поліграфічне втілення. Саме тому ми не даємо номінацій на зразок «історичний роман», «фентезі», «детектив» абощо. Для нас актуальними є не літературні жанри, а книжкові формати: книжки-іграшки, книжки-картинки, ілюстровані книжки, неілюстровані книжки та, звісно, поділ на фікшн і нон-фікшн. Оцінювання книжок відбуватиметься відповідно до вимог, які ставляться до таких книжкових форматів», – коментує співзасновниця рейтингу Валентина Вздульська.

З появою довгого списку відбулися зміни в журі. Співзасновницям «Рейтингу критика» Оксані Лущевській та Галині Ткачук довелося вийти з його складу, оскільки їхні книжки більшістю голосів (згідно з умовами, автори не мали права голосувати за свої книжки) було запропоновано до розгляду в довгому списку. Надалі письменниці не братимуть участі у формуванні рейтингу.

Наразі до журі «Рейтингу критика» входять редактори та журналісти профільних видань: Валентина Вздульська («Казкарка»), Ірина Батуревич, Оксана Хмельовська («Читомо»), Тетяна Щербаченко, Ольга Купріян («БараБука»), Ірина Комаренець, Міра Київська («Букмоль»), Марія Семенченко (газета «День») та Володимир Чернишенко (критик, перекладач).

Для рейтингу розроблено досить складну схему оцінювання. Книжки проходять відбір у три етапи. Спочатку кожен із членів журі запропонував свою десятку найкращих, на його думку, дитячих та підліткових книжок року.

На другому етапі шляхом голосування сформувався довгий список.

На третьому етапі кожен із членів журі оцінюватиме книжки довгого списку за набором критеріїв та виставлятиме їм бали. За результатами підрахунків формуватиметься топ-10 дитячих та підліткових книжок року, окремою номінацією буде відзначено найкращі видання нон-фікшн і перевидання класики. Разом із фінальним списком рейтингу критики оприлюднять фахові та прозорі критерії відбору.

Нагадаємо, мета рейтингу — сформувати список-рекомендацію найкращих книжок року для дітей від українських авторів згідно із сучасними вимогами до дитячої книжки.

Такий топ може бути корисним як потенційним покупцям, так і педагогам, бібліотекарям, а також видавцям, авторам та ілюстраторам, які зацікавлені в незаангажованій оцінці своєї роботи. «Рейтинг критика» є незалежною громадською ініціативою та не фінансується жодною установою. 

Топ-10 «Рейтингу критика» стане відомим у січні 2015 року.

Повний текс Читомо
19.12.2014