Вчені пояснили різницю між читанням з екрана і з паперу

Вчені пояснили різницю між читанням з екрана і з паперу
Фахівці встановили, що залежно від типу носія люди по-різному сприймають інформацію. Коли людина читає текст з екрана ноутбука, то фокусується на деталях, а при читанні друкованого тексту – на загальній картині подій, повідомляє стаття на сайті Дартмутського коледжу.

Різні рівні абстракції

Дослідники з Дартмутського коледжу спільно з колегами з Університету Карнегі-Меллон спробували відповісти на запитання: чи впливає вид носія (друкований або цифровий) на когнітивне конструювання. Це поняття описує рівень абстракції, який людський мозок використовує для інтерпретації дій і подій.

Експерименти

В рамках дослідження вчені провели кілька експериментів для оцінки швидкості прийняття рішень і глибини розуміння тексту. У кожному з них брало участь 60–119 добровольців віком від 20 до 24 років.

В одному з експериментів групу розділили на дві приблизно рівні частини, і одним дали текст, роздрукований на папері, іншим – ноутбуки з відкритим pdf-файлом.

Учасники, які читали роздрукований текст, краще відповідали на логічні запитання тесту.

Рівень правильних відповідей у них склав 66 % проти 48 % у тих, хто читав з екрана. Однак деталі краще запам'ятовували ті, хто використовував ноутбук – 73 % правильних відповідей проти 58 % у добровольців, яким запропонували роздрукований текст.

Коли ж учасників попросили вибрати одне з чотирьох авто за характеристиками (при цьому одна модель була об'єктивно краща за інші), з завданням успішно впоралися 66 % добровольців, яким дали роздруковану версію даних, і тільки 43 % людей, що читали текст з екрану.

На наступному етапі експеримент ускладнили. Частині добровольців запропонували до вибору авто виконати завдання на тренування абстрактного мислення, іншим відразу дали таблицю. Ті учасники, які пройшли тренування, показали більш високі результати: 48 % успіху проти 30 %.

Висновки

Мері Фленеген з Дартмутського коледжу зазначає, що цифрові пристрої значно впливають на пізнавальну здатність людей.

Результати експериментів показали, що при читанні з екрана краще запам'ятовуються деталі, з друкованого носія – картина в цілому.

Підсумки дослідження, на думку вчених, стануть в нагоді при проектуванні програмного забезпечення.
13.05.2016