Головна » Автори » Завгородній Юрій

Завгородній Юрій Степанович

Завгородній Юрій

Прозаїк, поет, перекладач. Член Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників.

Народився 14 липня 1940 року на Дніпропетровщині, але дитячі та шкільні роки минули в Росії, на землях давніх вольностей Господина Великого Новгорода. 1962 року закінчив Дніпропетровський інженерно-будівельний інститут, але не склалося працювати в Україні, довелося виїхати за її межі більш як на двадцять років. Юрій Завгородній — професійний інженер-будівельник. Працював на будівництві електростанцій у Латвії та на Крайній Півночі Росії. Друкуватися почав у студентській багатотиражці з 1958 року. 1959-го в дніпропетровській обласній молодіжній ґазеті (“Прапор юності”) з`явилася поетична добірка. Але з 1969 року (після добірки в альманасі «Вітрила-69») до 1989 року твори Юрія Завгороднього не приймалися в Україні до друку з політичних міркувань тодішнього режиму. В Латвії захопився перекладами з латвійських поетів, які час від часу з’являлися в Україні друком у часописах або в поетичних альманахах.

З 1989 року займався післяаварійними роботами у самому серці Чорнобильської зони.

Автор одного з найвідвертіших творів про реальне життя ліквідаторів наслідків чорнобильської катастрофи — повісті «Задовгий день “Ч”. Завершив кар’єру будівельника головним інженером Управління будівництвом Чорнобильської АЕС (1989-1993). Згодом був начальником департаменту в Міністерстві енергетики України (1993-2000).

Перші вірші друкувалися ще в студентські роки, потім були тільки випадкові публікації, найчастіше у Латвії в перекладах на латвійську чи російську мови, а перша книжка поезій вийшла друком лише після повернення в Україну. Книжці передували численні публікації добірок у різних газетах та журналах.
Нині його твори відомі за межами України: Бельгія, Білорусія, Латвія, Литва, Македонія, Німеччина, Польща, Росія, Сербія, Словаччина, Чехія, Франція.

Лауреат літературних премій імені Володимира Сосюри (1993), Павла Тичини (2002), та Олеся Гончара (2007), міжнародної премії ім. І. Кошелівця (2003), Латвійською республікою відзначений за особистий вклад в народну дипломатію (2000). У 2008 році він став кавалером Ордена Латвійської республіки «Хрест Визнання». Член Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників.

  • Давньоруське любомудріє: тексти і контексти
    Збірник історико-філософських студій приурочений до 75-річчя Вілена Сергійовича Горського. Статті збірника зосереджені навколо феномена вітчизняної духовної культури – любомудрія, який став об’єктом науково дослідження в українській історико- філософській науці завдяки зусиллям професора Горського. Авторський колектив збірника об’єднує кілька поколінь дослідників філософських ідей у культурі Київської Русі. Книга зацікавить філософів, культурологів і широкий загал
    ISBN: 978-966-518-385-0
    Упорядник: Вдовина Ольга
    Рік видання: 2006