Головна » автори » Дзюба Іван

Дзюба Іван

Дзюба Іван
Дзюба Іван Михайлович (26 липня 1931 р.) – радянський десидент, український літературознавець, публіцист, критик, дійсний член Національної академії Наук України, другий Міністр культури України, колишній голова Комітету з Національної Шевченківської премії, громадський діяч, Герой України. Співголова Головної редакційної колегії «Енциклопедії сучасної України». Один із співзасновників Народного Руху України.

У 1953 році закінчив Сталінський педагогічний інститут, був  аспірантом інституту літератури АН УРСР. Працював редактором українського журналу «Вітчизна», з якого у 1962 році був звільнений за дисидентські погляди.

Написав сценарії двох фільмів та співавтор 5 сценаріїв. Є автором близько 400 наукових праць. Присвоєно звання Героя України з врученням ордена Держави. Нагороджений Орденом Свободи. Лауреат Державної премії Української РСР імені Тараса Шевченка в галузі літератури, журналістики і мистецтва. Лауреат Міжнародної премії фундації Антоновичів, лауреат літературної недержавної премії О. Білецького та наукової премії НАН України імені В. Вернадського. Книга Івана Михайловича Дзюби «Тарас Шевченко. Життя і творчість» видавництва «Києво-Могилянська академія» стала лауреатом Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2008».
  • Нагнітання мороку: Від чорносотенців початку ХХ століття до українофобів початку ХХІ століття
    Книжка І. М. Дзюби зачіпає проблеми, які концентруються в підтримуваній правлячою олігархією системній компрометації національних історичних і культурних цінностей та відродженні й насаджувані ідеології російського націоналізму й неоімперіалізму.
    ISBN: 978-966-518-568-0
    Рік видання: 2011
  • Микола Хвильовий: "азіятський ренесанс" і "психологічна Європа"
    Інавгураційна лекція Івана Дзюби, почесного професора Національного університету "Києво-Могилянська академія" 1 вересня 2005 року
    ISBN: 966-518-335-4
    Рік видання: 2005
  • Т.Г.Шевченко — поет, художник, громадський діяч***
    Великому Кобзарю присвячується. Комплект книг "Т.Г.Шевченко — поет, художник, громадський діяч"
    ISBN: 978-966-518-
    Рік видання: 2017
  • Шевченкофобія в сучасній Україні
    Виступ-лекція вченого зі світовим іменем, академіка НАН України І. Дзюби, прочитана у Львівському національному університеті ім. Івана Франка 15 вересня 2006 року, є рефлексією на антишевченківські публікації, що відображають явище шевченкофобії в сучасній Україні
    ISBN: 978-966-518-379-6
    Рік видання: 2006
  • Юрій Шевельов. Вибрані праці: У 2 кн. Кн. ІІ. Літературознавство***
    Юрій Шевельов зробив блискучу наукову кар’єру мовознавця-славіста в престижних університетах Заходу, але ніколи не полишав своєю думкою Україну. І тільки зі здобуттям незалежності в Україні з’являються видання його праць і потреба в них зростає.
    ISBN: 978-966-518-496-6
    Упорядник: Дзюба Іван
    Рік видання: 2008
  • З криниці літ. Том 2
    У другому томі подано компаративістські дослідження творчості Тараса Шевченка, її європейський контекст; статті з питань естетики й культурології, історії українського кіно; міркування про становище й долю української мови, а отже й долю української культури. Майже піввіку українського літературного життя побачено очима його активного учасника, уважного і вдумливого літературного критика та дослідника. Читач відчує складність і суперечливість художнього процесу цих непростих десятиліть, як і творчу еволюцію автора, що також є своєрідним «знаком доби» і засвідчує принциповість громадянської та естетичної позиції І. М. Дзюби за всіх історичних обставин.

    Книжка розрахована на студентів, викладачів гуманітарних дисциплін та всіх, хто цікавиться явищами української літератури.
    ISBN: 978-966-518-376-1
    Рік видання: 2006
  • З криниці літ. Том 3
    У третьому томі вибраних праць Івана Дзюби подано низку літературних портретів українських письменників та поетів ХІХ–ХХ століть, спогади про діячів культури; в розділі «Дніпровський меридіан» ідеться про перегук мотивів української, булоруської та литовської літератур.

    Книжка розрахована на студентів, викладачів гуманітарних дисциплін та всіх, хто цікавиться явищами української літератури.
    ISBN: 978-966-518-416-4
    Рік видання: 2007
  • Інтернаціоналізм чи русифікація?
    Написану 45 років тому працю «Інтернаціоналізм чи русифікація?» присвячено аналізу радянської національної політики в Україні. Вона справила великий вплив на розвиток національного руху 1960–1970-х рр. ХХ ст. і набула широкого розголосу як в Україні, так і за кордоном. У виданні також уміщено документальні матеріали, відгуки зарубіжних учених, подано оцінку історичної ролі праці Івана Дзюби провідними вітчизняними науковцями.

    Перевидання доповнено новою передмовою Івана Дзюби.
    ISBN: 978-966-518-548-2
    Рік видання: 2010
  • Тарас Шевченко. Життя і творчість
    Праця Івана Дзюби «Тарас Шевченко» поєднує розповідь про життєвий і творчий шлях великого поета й художника з інтерпретацією його спадщини, аналізом конкретних творів та характерних мотивів поезії й прози в синхронному й діахронному вимірах.

    Автор прагнув охопити весь обшир літературної та громадянської діяльності великого сина України в широкому історичному й естетичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті, з’ясувати природу його магнетичної влади над поколіннями українців. У праці використано багатий матеріал культуркомпаративістського і культургерменевтичного характеру.
    ISBN: 978-966-518-446-1
    Рік видання: 2008
  • З криниці літ. Том 1
    У першому томі вибраних праць Івана Дзюби подано статті, доповіді, рецензії від початку 60-х років минулого століття до наших днів. Майже піввіку українського літературного життя побачено очима його активного учасника, уважного і вдумливого літературного критика та дослідника.

    Читач відчує складність і суперечливість художнього процесу цих непростих десятиліть, як і творчу еволюцію автора, що також є своєрідним «знаком доби» і засвідчує принциповість громадянської та естетичної позиції І. М. Дзюби за всіх історичних обставин.

    Книжка розрахована на студентів, викладачів гуманітарних дисциплін та всіх, хто цікавиться явищами української літератури.
    ISBN: 978-966-518-376-2
    Рік видання: 2006