Головна » автори » Дзюба Іван

Дзюба Іван

Дзюба Іван
Дзюба Іван Михайлович (26 липня 1931 р.) – радянський десидент, український літературознавець, публіцист, критик, дійсний член Національної академії Наук України, другий Міністр культури України, колишній голова Комітету з Національної Шевченківської премії, громадський діяч, Герой України. Співголова Головної редакційної колегії «Енциклопедії сучасної України». Один із співзасновників Народного Руху України.

У 1953 році закінчив Сталінський педагогічний інститут, був  аспірантом інституту літератури АН УРСР. Працював редактором українського журналу «Вітчизна», з якого у 1962 році був звільнений за дисидентські погляди.

Написав сценарії двох фільмів та співавтор 5 сценаріїв. Є автором близько 400 наукових праць. Присвоєно звання Героя України з врученням ордена Держави. Нагороджений Орденом Свободи. Лауреат Державної премії Української РСР імені Тараса Шевченка в галузі літератури, журналістики і мистецтва. Лауреат Міжнародної премії фундації Антоновичів, лауреат літературної недержавної премії О. Білецького та наукової премії НАН України імені В. Вернадського. Книга Івана Михайловича Дзюби «Тарас Шевченко. Життя і творчість» видавництва «Києво-Могилянська академія» стала лауреатом Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2008».
 • Микола Хвильовий: "азіятський ренесанс" і "психологічна Європа"
  Інавгураційна лекція Івана Дзюби, почесного професора Національного університету "Києво-Могилянська академія" 1 вересня 2005 року
  ISBN: 966-518-335-4
  Рік видання: 2005
 • Т.Г.Шевченко — поет, художник, громадський діяч***
  Великому Кобзарю присвячується. Комплект книг "Т.Г.Шевченко — поет, художник, громадський діяч"
  ISBN: 978-966-518-
  Рік видання: 2017
 • Шевченкофобія в сучасній Україні
  Виступ-лекція вченого зі світовим іменем, академіка НАН України І. Дзюби, прочитана у Львівському національному університеті ім. Івана Франка 15 вересня 2006 року, є рефлексією на антишевченківські публікації, що відображають явище шевченкофобії в сучасній Україні
  ISBN: 978-966-518-379-6
  Рік видання: 2006
 • Юрій Шевельов. Вибрані праці: У 2 кн. Кн. ІІ. Літературознавство***
  Юрій Шевельов зробив блискучу наукову кар’єру мовознавця-славіста в престижних університетах Заходу, але ніколи не полишав своєю думкою Україну. І тільки зі здобуттям незалежності в Україні з’являються видання його праць і потреба в них зростає.
  ISBN: 978-966-518-496-6
  Упорядник: Дзюба Іван
  Рік видання: 2008
 • З криниці літ. Том 3
  У третьому томі вибраних праць Івана Дзюби подано низку літературних портретів українських письменників та поетів ХІХ–ХХ століть, спогади про діячів культури; в розділі «Дніпровський меридіан» ідеться про перегук мотивів української, булоруської та литовської літератур.

  Книжка розрахована на студентів, викладачів гуманітарних дисциплін та всіх, хто цікавиться явищами української літератури.
  ISBN: 978-966-518-416-4
  Рік видання: 2007
 • Інтернаціоналізм чи русифікація?
  Написану 45 років тому працю «Інтернаціоналізм чи русифікація?» присвячено аналізу радянської національної політики в Україні. Вона справила великий вплив на розвиток національного руху 1960–1970-х рр. ХХ ст. і набула широкого розголосу як в Україні, так і за кордоном. У виданні також уміщено документальні матеріали, відгуки зарубіжних учених, подано оцінку історичної ролі праці Івана Дзюби провідними вітчизняними науковцями.

  Перевидання доповнено новою передмовою Івана Дзюби.
  ISBN: 978-966-518-548-2
  Рік видання: 2010
 • З криниці літ. Том 1
  У першому томі вибраних праць Івана Дзюби подано статті, доповіді, рецензії від початку 60-х років минулого століття до наших днів. Майже піввіку українського літературного життя побачено очима його активного учасника, уважного і вдумливого літературного критика та дослідника.

  Читач відчує складність і суперечливість художнього процесу цих непростих десятиліть, як і творчу еволюцію автора, що також є своєрідним «знаком доби» і засвідчує принциповість громадянської та естетичної позиції І. М. Дзюби за всіх історичних обставин.

  Книжка розрахована на студентів, викладачів гуманітарних дисциплін та всіх, хто цікавиться явищами української літератури.
  ISBN: 978-966-518-376-2
  Рік видання: 2006