Головна » Автори » Косик Володимир

Косик Володимир

Косик Володимир
Відомий український історик із Франції, один із найкращих фахівців з історії французько-українських взаємин, історії УНР та історії України періоду Другої світової війни, автор численних наукових праць. Майже 10 років він вивчав архіви німецького гестапо. У лютому 2010 р. світ побачила книга Володимира Косика «Спецоперації НКВД-КГБ проти ОУН», видана у Львові Галицькою видавничою Спілкою. 
Це ґрунтовне наукове дослідження методів боротьби Москви проти українського націоналізму у 1933-1943 роках. На основі українських і німецьких архівних матеріалів науковець розповідає про численні спецоперації московських агентів в середовищі Організації Українських Націоналістів. В своїй праці він використовує також численні спогади оунівців та агентів Москви про події періоду Другої світової війни і післявоєнного часу, аналізує різні методи боротьби радянських спецслужб: вбивства агентами Москви оунівців, проникнення окремих агентів НКВД-КГБ в середовище ОУН і маскування під українських націоналістів та патріотів, розігрування ситуацій, що створювали умови для чвар, розбрату і відкритого конфлікту в націоналістичному середовищі. У книзі мова йде, зокрема, про агента Москви Павла Судоплатова, який не лише проник до ОУН, але й зумів налагодити стосунки з полковником Євгеном Коновальцем, якого і вбив у травні 1938 р. Також викривається підступна роль московських агентів Василя Хом’яка, Кіндрата Полуведька, Івана Івановича і їхні методи боротьби з ОУН. Лейтмотивом книги є крилатий вислів приведений автором: «Пізнайте правду і правда визволить вас!».
Володимир Косик під час Другої світової війни був вивезений на примусові роботи до Східної Німеччини. Звідти у 1946 р. він нелегально перейшов кордон до Західної Німеччини. З 1948 р. живе у Франції. Отримав докторський диплом Українського вільного університету в Мюнхені і за кілька років у Сорбонні, в інституті історії сучасних міжнародних взаємин. Косик був засновником і редактором франкомовного журналу «Європейський Схід. За публікації французькою мовою про Україну уряд Франції нагородив його однією з чотирьох найвищих відзнак Франції – Орденом мистецтв, письменства і гуманітарних наук. У 1961 р. українська діаспора Франції обрала Володимира Косика головою «Об’єднання українців у Франції». У 1960-1980-их роках професор Косик читає лекції з історії України в багатьох європейських та українських університетах. З 2000 р. він обіймає посаду професора Львівського національного університету ім. Івана Франка. За наукову працю у 2000 р. історик нагороджений Золотою медаллю Українського вільного університету; орденом третього ступеня «За заслуги» нагороджений 2005 р. президентом Віктором Ющенком.