Бісова душа, або Той іще скарб
Рецензія на книгу: Арєнєв Володимир. Бісова душа, або Заклятий скарб
Свої наступні життя, чи то в Ирії, чи знов на Світі Білім, я житиму достеменно так, як їх проживають видання «Бісової душі» Володимира Арєнєва. Тринадцять років тому перша едиція цієї фентезійної повісті, укладена двадцятитрирічним на той час, та вже премієносним фантастом-літературознавцем, вийшла друком у видавництві «Джерела М», доважена чотирма іншими оповідками автора. За результатами 12 років допроявлення різними мовами й форматами, зі слів самого письменника, «ця книжка наблизилась до умозірно ідеального образу того, що я хотів написати у травні 2001-го».
На мою ж приватну опінію, остання книжка «Бісова душа, або Заклятий скарб» є тим, що можна відповідально назвати золотим взірцем запізнілого бароко підліткового козацького фентезі в українській літературі. Неможливо не відзначити якості видання, що носить виразно подарунковий характер: від надійної, привабливої матової палітурки, цупкого офсетного паперу до улюбленої якнайчитабельнішої гарнітури, а головно – завдяки мистецькій та фольклорно досконалій оздобі ілюстратора Олександра Продана. Можна припустити, що саме через виграшне оформлення й на хвилі актуальності «рідної» тематики наклад розлітається, як ті гарячі пиріжечки, але я гадаю інакше.
За легким, невимушеним повістуванням лежить ґрунтовне дослідження й кропітке узгодження розкішної української демонології зі складнопідвивертами семіхристиянської за формою й глибоко язичницької за суттю теософії українського народу. Достеменність побуту й подієвості часів козаччини, буденність і монотонність мандрівки напрочуд органічно поєднуються із магічними чинами характерника, божественним промислом і невідступним потойбічним утручанням з відпочатково властивою українській культурі нерозривною взаємозумовленістю, взаємодомовленістю навіть. Сюжет замішано й хитросплетено на міфологічній симфонії неоднозначності, невивершеності «добра» чи «зла», «очевидного» й «видимого», «суті» й «сутності».
Розгортаючи цю книжку, мимоволі поринаєш у сусідній історичний вимір – мова, канва й звороти викладу пашать автентикою, що без втрат пережила адаптацію для сучасного юного читача, та безумовно збагатять його буденний лексикон. Події розгортаються неочікувано й захопливо, стежка пригод характерника Ярчука і його малого супутника, звивиста й стрімка, виринає то по цей, то по той бік світів. Композиція тексту насичена й виважена – тут у міру героїки, батальності, містики, фольклору й добірної козацької фільозофії. За соковитим ярмарком перевертнів, русалок, упирів, берегинь, дводушців та майстерної авторської демонотворчості заховано й дидактичні скарби ненав’язливих співроздумів про безжаль власної честі й милосердя, скерованих назовні, розважливі витоки звитяжності й м’яку вдачу істинної сили, переступ і невід’ємне право покути.
Аудиторія книжки якнайширша: «Бісова душа» однаково добре надається як до читання вголос, так і до «асистентського» прочитання разом із молодшими школярами. Буде цікавою для самостійного вжитку решті вікових категорій від середньої школи до пізньоакадемічного віку, тож раджу й знову раджу кожному читачеві, що кохається в козацькій магічній романтиці, а надто тим, хто ще не захоплений цією безсмертною й невичерпною цариною.
14.11.2014
Каталог:
Новинки:
-
Про богів та людей
15 $ISBN: 978-966-518-751-6Рік видання: 2019
-
Анатомія вчительського професіоналізму
40 $ISBN: 978-966-518-818-6Рік видання: 2023
-
Постімпресіонізм в українському живописі ХХ століття***
20 $ISBN: 978-966-518-772-1Рік видання: 2019